FECC 30 juubeliseminar ja vastuvõtt

Tänavu möödub juba 30 aastat Soome-Eesti Kaubanduskoja (FECC) asutamisest. Selle puhul korraldas koda 24. märtsil Sokos Hotel Virus aastapäevale pühendatud juubeliseminari.

Seminaril käsitleti kaubanduskoja ja ettevõtluse ajalugu läbi kolme aastakümne ning analüüsiti, milline on meie ühine majandusruum, piiriülesed kogemused, ühisosa ja väärtused, ettevõtluse hetkeseis ning tulevikuväljavaated. Vestlusringides astusid üles mitmed Eesti ja Soome ettevõtluse eestvedajad.

Kogu päeva modereeris Harri Tiido, ajakirjanik, diplomaat ja endine Eesti suursaadik Soomes ning avakõnega esines Anne-Mari Virolainen, Soome Parlamendi liige ja endine Soome väliskaubandus- ja arenguminister, kes tutvustas äsjavalminud Eesti ja Soome tulevikukoostööraportit, olles ise selle kaasautor.

Ettevõtluse võimalustest ja väljavaadetest taasiseseisvunud Eestis läbi kolme aastakümne ja Eesti-Soome Ärijuhtide Ühingu (tänane FECC) loomise ja ärisuhete ajalugu käsitlesid koja asutamise algusaastate juures olnud Bo Henriksson, Timo Jokinen, Pasi Harttunen ja Mikko Savikko. Kahjuks polnud mitmetel koja asutajatel küll võimalik seoses võõrsil viibimisega päevasel seminaril osaleda kuid juba õhtusel vastuvõtul osalesid nii Aku Sorainen, kui ka mitmed teised, kes on koja tegevusse oluliselt panustanud.

Ajaloolise ettekande Viru hotelli, kui rahvusvahelise äri sümbolist taasiseseisvunud Eestis tegi seminaril Eesti Ekspressi toimetaja Pekka Erelt. Sellele järgnes Soome ja Eesti Instituutide juhtide Hannele Valkeeniemi ning Mart Meri arutelu kultuuriruumi ja kodanikuühiskonna piiriülestest kogemustest, ühisosast ning väärtustest.

Majanduse hetkeseisust ja tulevikuväljavaadetest rääkis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kes arutles oma ettekandele järgnenud paneelis koos Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse Soome esinduse direktori Pilvi Hämäläineni ja Finsight Oy juhi Indrek Tammeaidiga kuidas üheskoos elavdada majandust ja aidata kaasa välisettevõtete tegevusele Eestis.

Seminari lõpetas FECC juhatuse esimehe Sari Sopaneni ja teiste varasemate koja juhtide Mika Sucksdorffi, Sami Seppäneni ja Heikki Mäki arutelu Soome ettevõtjate kogemustest Eestis.

Pidupäev jätkus õhtuse vastuvõtuga, kus külalisi tervitasid kaubanduskoja tegevjuht Ave-Mai Aedna ja juhatuse esimees Sari Sopanen ning kõnedega koja raames toimuva koostöö olulisusest esinesid koja kahe auliikme esindajad: Soome suursaadik Eestis Timo Kantola ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse juht Lauri Lugna. Juubeliseminari peakorraldaja Martin Ilumetsa sõnul planeerib kaubanduskoda korraldada Soome-Eesti ettevõtluse seminari edaspidi regulaarselt igal aastal.

Täname kõiki esinejaid ja osalejaid, teeme tihedat koostööd ja ootame uusi liikmeid kojaga liituma!

Seminari ja õhtuse vastuvõtu pildigalerii on leitav SIIT

Videojäädvustusi on võimalik järele vaadata SIIT