Soome 100 filmipidu

Austades jätkuvalt Soome100 sünniaastapäeva, organiseerisime sel aastal Pimedate Ööde Filmifestivali raames filmiõhtu koostöös Soome suursaatkonna ja Soome Instituudiga. Filmiõhtu filmiks sai valitud Jörn Donneri film “!Neetud! Soomemaa vaated” (1971), mis nii mõnegi külastaja jaoks avas 46 aasta taguse Soomemaa sootuks uue nurga pealt.

84-aastase soomerootslase Jörn Donneri tegevuse laiahaardelisus ainuüksi filmimehena avaldab muljet. Produtsendina on ta tootnud ligemale 60 filmi, neist kõige tuntum Ingmar Bergmani „Fanny ja Alexander«, mis võitis 1984. aastal neli Oscarit, sealhulgas parima mitteingliskeelse filmi kategoorias. Kõne, mida Donner tseremoonial pidas, on kuulus oma huumori poolest. Režissöörina kuulub tema filmograafiasse rohkem kui 20 linateost. 2014. aastal võitis Donner Soome elutöö-Oscari ehk Betooni-Jussi.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on Jörn Donneri osa Soome-Rootsi-Eesti kultuuriruumis raske ülehinnata. „Omanäolise ja huvitava filmilavastaja ja produtsendina, filmikriitiku ja teoreetikuna, aga ka kirjaniku, poliitiku ja diplomaadina on ta mõjutanud nii seda, mis ekraanil, kui ka ekraani taga olevat elu – seda nii otseses kui ka kaudses mõttes,» ütles ta.

Härra Donner oli aukülalisena kohal ka meie filmiüritusel, kus talle anti üle PÖFFi elutööauhind.

Filmivaatamisele ja auhinnatseremooniale järgnes vastuvõtt, kus kõigil oli võimalus ise Jörn Donneri ja mitmete kohalviibinud tuntud näitlejatega suhelda, pakuti soomepäraseid toite ja jooke ning muusikat tegi Soome bänd “Poutahaukat”.

Suur tänu Soome saatkonnale ja Soome Instituudile hea koostöö eest ning aitäh tulemast ka kõigile osalejatele!

Fotod: Sven Tupits