Ühena esimestest “round table” tüüpi üritustest kohtusime CMI – Martti Ahtisaari Foundationi tegevjuhi Janne Taalasega nii virtuaalselt veebis kui füüsiliselt Sokos Hotel Virus. Kuulsime huvitavat infot CMI tegevusest ja ohuhinnangutest maailmas ning arutlesime üsna intensiivselt nii lähialapiirkonna kui maailmas valitsevate hübriidohtudega seotud teemadel.
Mida õppisime?
CMI on maailma tasandil üks juhtivatest organisatsioonidest omade seas, keskendudes eelkõige “women in peace making” and “digital peace making” oskustele.
Maailm ei ole enam see, mis varem. Täna tegutseb maailm proxy´de kaudu ja alati ei ole selge, kes kelle kaudu tegutseb, mõõtmed ja pinnad on keerulisemad kui traditsioonilised “kaks suurvõimu vastandumas” ja kohalikud konfessioonid eskaleeruvad rahvusvahelisteks kiiremini ja sagedamini kui varem.
Ka ohupildid on muutunud. Täna on jõukasutuse lävi madalseisus, tehnoloogia on nüüd kõigile kättesaadav ja kättesaadav tsiviiltehnoloogia sobib sellisena ka jõu kasutamiseks (näitena näiteks droonid). Uueks tulijaks tänases maailmas on “narratiivid” ehk kuidas sihitu ja valikulise uudise ja kommunikatsiooni kaudu mõjutatakse kujutluspilte ja arvamusi ning seeläbi tekitatakse survet otsuste tekkeks ja toimimiseks.
Kõik need uued ohupildid – nagu ka traditsioonilised – kujutavad endast ohtu äritegevusele; turvalisus ei ole ainult riikide mure.
Ettevaatlik tasub olla alati, aga hirmuks pole põhjust.